Prosta spółka akcyjna (PSA) to nowa forma prowadzenia działalności, która została wprowadzona w Polsce 1 lipca 2021 roku. Jak wynika z praktyki, spółkę tą zakłada się w wyjątkowo prosty sposób, nieporównywalnie łatwiej niż klasyczną spółkę akcyjną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, łatwiej będzie też ją rozwiązać.
Prosta spółka akcyjna (PSA) to nowa forma prowadzenia działalności, która została wprowadzona w Polsce 1 lipca 2021 roku. Jak wynika z praktyki, spółkę tą zakłada się w wyjątkowo prosty sposób, nieporównywalnie łatwiej niż klasyczną spółkę akcyjną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, łatwiej będzie też ją rozwiązać. Do założenia prostej spółki akcyjnej wystarczy 1 złoty kapitału – oczywiście w teorii, bo jednak musimy posiadać odpowiednią kwotę na dokonanie choćby czynności rejestracyjnych, dopełnienie formalności związanych z prowadzeniem rejestru akcjonariuszy i rozpoczęcie działalności, jednak to w zasadzie wszystkie fundusze jakie potrzebne są do tego, aby zacząć własny biznes w tej formie. Ciekawostką bowiem jest rozwiązanie pozwalające na pokrycie wkładu w spółce własną pracą. Spółkę rejestrujemy przy pomocy systemu S24, gdzie przez całą czynność prowadzi nas dość prosty i czytelny formularz rejestracji. Tutaj warto poświęcić trochę uwagi na wybory jakie daje nam do dyspozycji ustawodawca. Przede wszystkim Spółka może posiadać zarówno klasyczny zarząd, z tradycyjnie funkcjonującym podziałem, jak również nie spotykany dotychczas w polskim systemie prawnym organ zarządczy, czyli radę dyrektorów. Rada dyrektorów w zasadzie łączy cechy zarządu i rady nadzorczej, taki model daje jednocześnie poczucie bezpieczeństwa osobom zarządzającym, ale pozwala także na swobodę w codziennej pracy, ale i na sprawne podejmowanie decyzji. Przy czym dyrektorów w radzie można podzielić na dyrektorów wykonawczych (praktycznie zajmujących się codzienną pracą spółki) i dyrektorów niewykonawczych (skupionych na planowaniu, strategiach i nadzorze, ale także doradztwie dla dyrektorów wykonawczych).
Podczas zakładania spółki warto rozważyć również na jakich zasadach i w jaki sposób spółka będzie mogła wprowadzać nowych akcjonariuszy, możliwe jest bowiem ograniczenie wpływu ewentualnych inwestorów na kształt akcjonariatu i uprawnienia założycieli.
Jednym z podstawowych udogodnień Prostej Spółki Akcyjnej jest przyjęcie rozwiązań nie wymagających notorycznego skupiania się na kwestiach formalnych i korporacyjnych. Uchwały rady dyrektorów mogą być podejmowane zdalnie, przy pomocy poczty elektronicznej, czy w jakikolwiek inny sposób, jak choćby przy pomocy komunikatorów.
Ten rodzaj spółki wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla młodych firm lub osób, które dopiero planują otworzyć biznes, a w szczególności dla innowacyjnych startupów, zakładanych przez ludzi, którzy co prawda nie mają rozbudowanego zaplecza finansowego, ale mają pomysł wart rozwoju.